6 výhod zavedení rutiny pro vaše děti

1. Rutina eliminuje boje s autoritou protože vy děti nemusíte sekýrovat. Činnosti jako čištění zubů, odpočívání, vypnutí televize a přesun na večeři jsou jen tím, co děláme každý den v ten který čas. Rodič přestává být "ten špatný" a příkazy z jeho strany se minimalizují.

2. Rutina pomáhá dětem spolupracovat, tím, že u každého potlačuje stres a obavy. Všichni víme, co nastane pak a nikdo se necítí tlačen nebo komandován.

3. Rutina pomáhá dětem převzít odpovědnost za svoje vlastní aktivity. Časem se děti naučí si čistit zuby, balit si aktovku a pod. Bez soustavného připomínání. Děti jsou rády svými pány. Děti, které se cítí nezávyslé a rozhodují o svých věcech sami mají menší potřebu se pak bouřit a být v opozici.

4. Děti se naučí těšit se na věci, které mají rádi, což je důležitá věc při účinném zavádění řádu a rozvrhu. Možná by dítě chtělo jít na hřiště teď hned, ale naučilo se, že na hřiště se chodí odpoledne, takže se na to bude těšit.

5. Pravidelný řád pomáhá dětem dodržovat rozvrh, takže pak například usnou monohem snadněji.

6. Řád pomáhá rodičů být konzistentní. Když je všechno boj, rodiče nakonec dovolí např. více televize, pro dnešek vynechání čištění zubů a pod. Se zavedením řádu je pravděpodobné, že trvají na jeho dodržování protože "tak děláme věci u nás v rodině". A výsledek-rodina se zdravými návyky, kde všechno běží hladce !

Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.

Líbil se vám článek?

Dostávejte emailem nové!

Pravidelně pro vás překládáme další publikované tipy dr. Laury. Zaregistrujte se k jejich odběru!