Jak přestat vláčet starou emocionální zátěž

"Vybalte svůj emocionální batoh, aby ho nemusely nosit vaše děti." Lu Hanessian

V předchozím článku (Jak naše dětství ovlivňuje to, jak vychováváme) jsme mluvili o tom, že každý z nás si nese nějakou starou emocionální zátěž, která nám už neslouží. Pokud si jí nevyřešíme, bohužel jí pak přenášíme na naše děti. Je to proto, že jakmile v nás nějaký zážitek z minulosti spustí silnou reakci, ztratíme vědomý kontakt s tím, co je důležité v přítomném okamžiku a říkáme a děláme věci, které bychom nikdy neřekli, ani neudělali, pokud se v nás stará vzpomínka nespustila. A tak naše nevyřešená témata přenášíme na naše děti.

Naštěstí tato stará zranění můžete uzdravit. Není to snadné a vyžaduje to odvahu, ale je to prosté.

Klíč k uzdravení našich zranění je

VŠÍMAT SI a PŘIJÍMAT POCITY,

ale NEREAGOVAT na jejich základě.

Je to takto prosté. Když se v nás spustí stará vzpomínka, všechno, co činíme, nás zavede špatným směrem. Děláme to proto, abychom se vyhnuli starým emocím. Jakmile si dovolíme emoci cítit, začne se vypařovat. Dokud tu emoci odstrkujeme pryč, bude nás stále obtěžovat, aby byla procítěna. Jsme odsouzeni k tomu, abychom ji vláčeli, dokud nepochopíme její vzkaz.

Pokud si dovolíme cítit jakoukoli emoci, které jsme se vyhýbali, samozřejmě to nebude příjemné. Ale vy to dokážete, protože už nejste dítě. Emoce se mohou zdát nebezpečné, ale nejsou. Jste dospělí a dokážete s laskavostí k sobě jimi projít. Jste schopní zvládnout těžké věci! A pokud se vám to zdá příliš děsivé a potřebujete podporu, žádný ostych. Vždy můžete hledat podporu druhých, kteří vám to pomohou zvládnout.

Zde je váš plán, jak uzdravit spouštěč starého zranění:

1. Co nejvíce se soustřeďte na svůj střed. Představte si nějaké místo, kde se cítíte naprosto bezpečně. Dovolte tomu bezpečí, aby se vsáklo do vaší bytosti. Připomeňte si 3 věci, za které jste vděční. To zvýší váš pocit pohody. Zaplavte se láskou a soucítěním. Obklopte se světlem. Cílem je začít z místa bezpečí, abyste vás pocity znovu netraumatizovaly.

2. Nyní si vybavte některou nedávnou událost, která ve vás spustila starou bolest. Nemusíte vědět, o co šlo, jen si vybavte tu nedávnou situaci, která vás nastartovala.

3. Odolejte nutkání omílat příběh toho, co se stalo. Všímat si pocitů NEZNAMENÁ zamotávat se do celého příběhu a hodnotit to, co se stalo. Přemýšlením o tom, co se stalo, budete akorát zabředávat dál do bahna. Emoce cítíme v těle. Všímat si pocitů znamená všímat si vjemů v těle.

4. Jaké je to cítit vjem v těle? Všimněte si, kde cítíte v těle neklid. Dýchejte do toho místa.

Povšimněte si, že možná chcete utéct (útěk) nebo to něčím zajíst (zmrznutí) nebo někomu zavolat a vynadat mu (útok). Všemu odolejte. Když se vám bude chtít vyskočit a zkontrolovat si telefon, nedělejte to. Jestliže budete cítit silnou potřebu uklidit kuchyň, nedělejte to.

Jen stále dýchejte. Obejměte se a stále si všímejte způsobu, jaké to je cítit vjemy v těle. Jakmile si to dovolíte pocítit, pocit se změní.

5. Pouze pozorujte. Jestliže dokážete zůstat pozorovatelem, emoce vás neovládnou. Když pozorujeme pocity z klidné a bezpečné perspektivy našeho vědomého dospělého já, začnou se vytrácet.

6. Dejte si protilék. Například pokud vás něco nastartovalo a vy jste křičeli dítěti do tváře a nyní cítíte výčitky a máte strach, že jste ho poškodili na celý život, protilék by mohl být "Bude v pořádku. Tohle s ní dokážu dát do pořádku. Jsem dobrý rodič." Představte si své dítě, jak se na vás šťastně usmívá. Vaše představivost je mocná. Programujete vaše podvědomí pro nápravu.

Pokaždé když tento proces uděláte, snížíte emocionální náboj spouštěče. Když se příště znovu aktivuje to samé staré zranění nějakou novou událostí, všimnete si, že už nemá takovou sílu. Nakonec budete schopni zůstat klidní tváří v tvář situaci, která by ve vás dříve spustila silnou reakci.

Tímto procesem zklidňujete reakce na stresové situace, které přicházejí v přítomnosti. Zároveň uzdravujete staré události, které vytvořily spouštěč. Vědci to zatím nevědí jistě, ale zdá se, že deaktivováním emocionálního náboje umožňujete mozku, aby dokončil zpracování staré vzpomínky. Jestliže vaším spouštěčem byla vzpomínka na to, jak vám váš rodič vynadal, stále si budete pamatovat, jak na vás křičel, ale odnesete si z toho, že váš rodič zrovna prožíval těžké časy místo toho, že si nezasloužíte lásku. Místo studu pocítíte pochopení pro vašeho rodiče a soucit k sobě jako k dítěti. Odnesete si z toho schopnost být více klidní při záchvatech vašeho dítěte.

Vnímám to tak jako bychom ozařovali světlem vědomí ty vzpomínky, které jsme zatlačili do temného sklepa naší psychiky. Posíláme naši láskyplnou pozornost do stínů a tím se jednoduše rozpouštějí. Jednu po druhé zpracováváme vzpomínky a odstraňujeme náboj spouštěčů. Ty se už neobjevují, aby nás v běhu života vykolejovaly. Cítíme se mnohem svobodnější, šťastnější a méně úzkostní, schopni zůstat klidní.

Pramení všechny spouštěče z dětství? Samozřejmě, že ne. Trauma se nám může stát během života. Ale traumata z dětství mají obvykle největší moc, protože je to čas, kdy nás emoce mohou nejsnáze přemoci. Mnoho traumat, které zažijeme v pozdějších letech, jsou zopakováním našich ranějších traumat, které si zřejmě vytváříme, abychom si dali šanci je uzdravit.

Možná si pomyslíte, že bude trvat celý život, než uzdravíme všechny své spouštěče. A máte pravdu. Je to práce na celý život. Ale nebojte se. Dobrá zpráva je, že každý krokem, který ujdete, se budete cítit lépe. Pokaždé když pocítíte tyto silné emoce a nebudete na jejich základě reagovat tím, že na někoho vyjedete, uzdravujete některou část spouštěče a snižujete jeho sílu. Časem se tyto spouštěče deaktivují.

A ještě lepší zprávou je, že uzdravení vašich starých zranění usnadňuje volit lásku k vašemu dítěti. Pokaždé když zvolíte lásku v situacích s vaším dítětem, hluboce se dotknete jeho srdce a posílíte váš vztah. Výchova vašeho dítěte bude snadnější. A pošlete do světa pozitivní vlny pro celé generace.

Srdečně vás zveme na naše přednášky a semináře, kde se budeme tímto tématem zabývat

Dítě v nás

jak emoce z dětství ovlivňují naše současné vztahy s dětmi a co s tím


Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.

Original article: How To Stop Lugging Around Your Old Emotional Baggage

Líbil se vám článek?

Dostávejte emailem nové!

Pravidelně pro vás překládáme další publikované tipy dr. Laury. Zaregistrujte se k jejich odběru!

* Vyplněním tohoto formuláře berete na vědomí Zásady zpracování osobních údajů a souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit odkazem v každém emailu.