Dózička vděčnosti a malované nástěnky

17.01.2017

Tradice, rituály. Velmi důležitá věc zejména pro děti a rodinný život. My jsme si je oblíbili a snažíme se je s dětmi do života dávat co nejvíce. Znamená to pro nás zastavení, sdílení, uvědomění si životního cyklu. Pevný bod ve shonu běžného života. Něco, na co se děti i my můžeme těšit dopředu.

Dózička vděčnosti

Tentokrát jsme otevírali s dětmi již potřetí. Po vzoru dr. Laury (v tomto článku) během roku vhazujeme do dózičky papírky se vzkazy, za co jsme vděční, co jsme hezkého zažili, co nám udělalo radost.

Na Silvestra odpoledne pak dózičku otvíráme a střídáme se ve čtení. Cítíme vděčnost, smějeme se nad tím, co kdo a kdy napsal a zároveň vzpomínáme na to vše, co se v uplynulém roce událo. Vždy se divíme, co všechno jsme zažili a na co jsme už dokonce zapomněli! :-)

No a pak zase prázdnou dáme na čestné místo v kuchyni a začínáme psát nový rok.

Malované nástěnky

Možná už jste v posledních letech alespoň něco zaslechli o tvoření nástěnek přání. Je toho plný internet. :-)

Já si ji tvořím pravidelně každý rok pomocí obrázků a slov. Znamená pro mě nezbytný rituál pro začátek nové etapy a uvědomění si svého směru. A funguje. Minulý rok k mé osobní nástěnce přibyla i naše společná rodinná.

"Předskokanem" rodinné nástěnky jsou právě naše malované nástěnky.

Tuto tradici už máme také několik let a neodmyslitelně patří k 1. lednu.

Cítíte také 1. lednový den onu "svěžest" nového? (tedy samozřejmě až se proberete po Silvestru).:-)

My tuto energii nového roku využíváme a znázorňujeme tak, že si společně sedneme/lehneme a každý namalujeme to, co si přejeme v novém roce zažít, jak se chceme cítit, co je pro nás důležité. Od minulého roku děti malují nástěnku i pro naše 2 kočky, aby také měly! :-)

Pak to vše zalaminujeme a dáme na zeď. Pokud chcete vaší nástěnku vyšperkovat a ještě jí podpořit i energií prostoru, tzn. v souladu s Feng shui, umístěte ji v místnosti, kde se často jako rodina pohybujete (většinou asi obývací pokoj), kde se scházíte a pokud vám prostor dovolí, tak ideálně na protější zeď od vchodu do místnosti a ještě doprostřed. Musíte jí mít řádně "na očích."

A do třetice...si pak sepisujeme na papír, jaké konkrétní aktivity si přejeme uskutečnit v novém roce jako rodina, plánujeme a těšíme se.

A jestli si někdo z vás teď ťuká na čelo, na co takový cirkus, kde na tohle brát čas nebo jak tohle zvládnout s několika malými dětmi, tak si vůbec nedělejte starosti a neberte nás tak vážně... Holt jsme domácnost, kde vládnou vesměs Kozorozi. :-)

Inspirujte se a vytvořte si vlastní rituály a tradice.

Ten hlavní důvod, proč to vše děláme? Společně strávený čas, radost, hravost a sdílení.

Tak zase za rok!

Linda Malenovská