O nás
Kdo stojí za AHA rodičovstvím


Linda Malenovská

iniciátorka a propagátorka AHA rodičovství, lektorka

Jak vznikl záměr vydat tuto knihu?

Mám dvě děti Davida (2006) a Sáru (2009). Můj záměr vydat knihu Laury Markham (v originále "Peaceful Parent, Happy Kids: How to stop yelling and start connecting") v češtině vznikl v roce 2013, kdy jsem knihu přečetla v originále a byla z ní naprosto nadšená. Mou profesní oblastí a oblíbeným životním tématem jsou naše emoce, které jsou jedním z nejdůležitějších aspektů našeho života. Stojí za vším, co děláme. Řídí naše chování. A zde je konečně kniha, kde jsou podchyceny emoce rodičů i dětí - základ, bez kterého se těžko obejdeme, pokud chceme s druhými dobře komunikovat a znát sami sebe. Kniha praktická a uchopitelná pro širokou veřejnost. A uvedené tipy hlavně fungovaly v praxi ve vztahu s mými dětmi.  Velmi jsem toužila, aby se tento "poklad" dostal mezi české rodiče, prarodiče, pedagogy, zdravotníky a ostatní pečovatele. Mám mnohokrát ověřené na sobě i z praxe s klienty, jak stačí zapracovat na svých vlastních emocích a problém s dítětem zmizí. Chtěla jsem mít možnost dát mé rodině, mým známým, kamarádkám a klientům do rukou něco hmatatelného, co by je vedlo dále a bylo jim pomocí v každodenních situacích tak jako mně.

Proč právě kniha dr. Laury Markham?

S narozením mých dětí jsem přečetla spoustu moudrých knih o výchově a vyzkoušela leccos. První kroky vedly k principu Respektovat a být respektován, poté k výborné Naomi Aldort a její knize "Vychováváme děti a rosteme s nimi." Když jsem se ale snažila načtená moudra uplatnit s dětmi v praxi, moc se mi to nedařilo a byla jsem z toho frustrovaná...vždy přišla chvíle, kdy mi děti "zmáčkly knoflík", emoce převzaly vládu a bylo po moudru a dobrém úmyslu. Začala jsem se o emoce zajímat a hledat odpovědi a řešení na otázku, proč se nedokážu v některých situacích ovládnout. Proč mě situace, nad kterými kamarádka mávne rukou, vyvedou z míry a naopak, proč mě nerozhází něco, co s druhým mocně zacloumá. Proč na děti křičím, přestože nechci. Laura Markham a její kniha mi dala praktické nástroje, jak na to krok po kroku, a to od začátku do konce a ještě mnohem víc:

  • nabídla skvělá jednoduchá a efektivní řešení a tipy krok za krokem pro každou situaci
  • poskytla i laikovi popisy jednotlivých věkových fází dítěte a vývoje jeho mozku
  • jsou situace, kdy po dítěti chceme víc, než jeho mozek dokáže v dané fázi zpracovat
  • dr. Laura píše s pochopením a láskou jako máma a přítelkyně a obrací pozornost k nám samotným
  • je psycholožka a tak si zakládá na tom, aby vše, co hlásá, bylo podloženo nejnovějšími výzkumy a zkušenostmi z vlastní praxe
  • zodpověděla celou řadu otázek, které ještě zůstávaly nezodpovězené a vyplnila tak mezery jako puzzle
  • funguje v praxi s mými dětmi

Doufám, že vás kniha i tyto stránky inspirují a pomohou vám na vaší cestě rodičovstvím přinejmenším tak jako mně.

Kéž je vám kniha průvodcem a přítelem zaujímající čestné místo na vašem nočním stolku.

A pokud se vám kniha líbila a inspirovala vás, napište nám. Budeme moc rádi. Přeji vám hodně štěstí! Linda Malenovská

Jana Vlková

překladatelka knihy

Moje původní povolání - překladatelka, tlumočnice - mi otevřelo v životě mnohé dveře, o nichž se mi na počátku, při výběru studia jazyků, ani nesnilo. Po pádu železné opony jsem se - díky znalosti angličtiny - s chutí vrhla vstříc nevídaným možnostem slibné kariéry u velkých mezinárodních firem. Brzy jsem však pochopila, že můj život není jen o práci, že jsem také - a především MÁMA (byla jsem tehdy s dcerou sama). Proto jsem udělala velké rozhodnutí, opustila slibnou kariéru a dala přednost rodině. A moje dcera se mi stala tou nejúžasnější učitelkou a v současné době (už je dávno dospělá) mou skvělou přítelkyní.

V době, kdy jsem se stala rodičem, nebyly žádné příručky, jak správně vychovávat děti. A tak jsem vše dělala intuitivně. Hodně mi však pomohla ochota pracovat na sobě. Události v mém životě mne přivedly na cestu hledání a poznávání hlubších principů života i sebe sama. Začala jsem vidět a vnímat jinak sebe i svět kolem sebe. Postupně jsem hojila svá stará zranění, měnila zaběhlé vzorce chování, odkládala bloky a zátěže. A spolu s tím se velmi hmatatelně měnil i můj vztah s dcerou... Opět díky angličtině jsem měla to štěstí, že jsem mohla absolvovat některé semináře v zahraničí a číst knihy, které v českém jazyce dosud nevyšly. A začalo mne bavit přinášet metody a myšlenky, které mne nejvíce zaujaly a oslovily, do České republiky, formou organizování seminářů, jejich tlumočení či překladu knih. Kniha Laury Markham je jednou z nich. Děti jsou naši učitelé, je potřeba přistupovat k nim s respektem a láskou, nikoli z pozice síly a převahy. Pokud jim budeme naslouchat, pokud se na ně "naladíme", odměnou nám budou úžasné harmonické vztahy v rodině, naplněnost a láska.

Při individuálních sezeních pomáhám dnes lidem na jejich cestě k sebeobjevování a uzdravení a také k nalézání, přijímání a prožívání vlastních emocí. Dnes a denně se setkávám u klientů s tím, jak silný vliv mají zážitky z dětství na formování a prožívání jejich dospělého života. "Nikdy si se mnou nehráli." "Máma se mě nezastala." "Nezajímal jsem je." "Táta mě nikdy nepochválil." "Když se takhle chovali, asi mě neměli rádi." Toto slýchám z úst dospělých mužů a žen. Je jim třicet, čtyřicet, padesát... Často u toho pláčou.

Dejme svým dětem najevo, jak moc je máme rádi. Jak říká Laura Markham: "Vždy se můžete rozhodnout, zda chcete jednat z lásky anebo ze strachu. Vyberte si lásku." Začněme budovat základy spokojeného a láskou naplněného života svých dětí už teď. Jejich šťastnou budoucnost držíme právě teď ve svých rukou...:-)

Václav Tobořík

vydavatel, nakladatelství Tady a Teď, agentura Kristián

Mladá fronta

spoluvydavatel, partner