Proč tresty neučí dítě odpovědnosti

"Dr. Lauro... Jak učiníte dítě odpovědné za své chování bez trestů?" "Před časem jsem četl citát finského ministra školství: "Ve finštině neexistuje slovo pro odpovědnost...Odpovědnost je něco, co zbude, když se odečte zodpovědnost." - Učitel Tom

Co to znamená činit dítě odpovědné za jeho chování? Moje definice by byla, že naše dítě přijme zodpovědnost za své činy, včetně nápravy škod a zamezení opakování, ať je autorita přítomna nebo není. To znamená, že to doopravdy není o tom, jak "činit naše dítě odpovědné." To, co chceme, je aby se dítě ujalo zodpovědnosti a aby učinilo SAMO SEBE odpovědným. Jakmile se někdo zhostí zodpovědnosti, nemusíme ho už "činit odpovědným."

V zásadě mluvíme o výchově morálního dítěte, které chce dělat správnou věc. Většina lidí se domnívá, že právě tresty pomáhají člověku se rozhodnout pro správné konání, takže pokud naše děti netrestáme, vyrostou a budou dělat špatné věci. To je smutný pohled na lidskou povahu. A ukazuje se, že je to úplně špatně.

Existuje nyní již obrovské množství výzkumů ukazující, že děti, které jsou trestány, mají daleko MENŠÍ pravděpodobnost, že se budou chovat morálně dobře. Protože:

  • Tresty zaměřují pozornost dítěte na "důsledky", kterými utrpí, místo na důsledky jeho chování vůči druhé osobě, a tak se stává více sebestředným
  • Tresty způsobují, že se dítě cítí jako špatný člověk, v čemž je pak utvrzeno, takže je tu větší šance, že bude chování opakovat
  • Největším ponaučením z trestu je vyhnout se mu v budoucnu tím, že se budeme schovávat a lhát, abychom unikli přistižení, a tak tresty ještě upevňují nečestnost
  • Děti vždy považují tresty za nefér, a proto se díky nim učí, že moc a zneužití síly je v pořádku, což způsobí, že se nebudou rozhodovat morálně
  • Tresty, i posílání dětí do svého pokoje, podrývá náš vztah s dítětem a dítě není motivováno, aby nás vyhovělo. Čím více se od nás cítí odpojené, tím horší je jeho chování.
  • Tresty nepomáhají dítěti s jeho emocemi, které byly zdrojem zlobení. Tyto emoce se pouze potlačí, aby znovu později vybublaly na povrch a způsobily znovu špatné chování.
  • Díky trestům se dítě cítí ukřivděné a vytvoří si "čip na rameni" a pravděpodobně bude odmítat nápravu svého jednání.
  • Tresty vedou k tomu, že dítě se stará pouze o sebe a viní ostatní, místo aby mu záleželo na tom, co způsobilo jeho chování druhým.
  • Tresty vytvářejí místo pro kontrolu - autoritu. Dítě pak vlastně dospěje k názoru, že rodič je zodpovědný za jeho dobré chování, místo toho, aby vzalo zodpovědnost za své chování jako jeho vlastní volbu.

Jedna studie ukázala, že děti v 7. třídě, jejichž rodiče používali při výchově tresty, včetně důsledků a posíláním je pryč, byli méně morálně vyspělí než jejich vrstevníci. "Naučily se dělat přesně to, co se jim řeklo, aby nepřišly o lásku rodičů a měly sklon aplikovat na vše jen pevně stanovená pravidla.

Spousta případových studií, které cituji výše, obsahuje Kohnova kniha Bezpodmínečné rodičovství a mnohé další jsou každý den publikovány. Dlouhý seznam citací také najdete (spolu s tipy, jak přimět děti ke spolupráci bez trestů) v mém příspěvku "10 tipů jak vést děti bez trestů."

Není překvapením, že tyto studie také ukazují, že děti, které jsou trestány, demonstrují VÍCE špatného chování, ne méně. Ne proto, že děti, které se zlobí, jsou častěji trestány, ale protože děti, které jsou trestány, pak častěji zlobí.

Jestliže tedy tresty učí naše dítě jen špatné věci, CO vychová dítě, které dělá ty správné věci. Láskyplné vedení. To zahrnuje hranice stanovené s empatií. Vztah. Vzory. A spousta lásky. Dostaneme se k tomu podrobně v následujícím příspěvku Jak vychovat morální, zodpovědné dítě - bez trestů.

Kéž dnes tvoříte zázraky, velké a malé.

Požehnání, Laura

Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.

Líbil se vám článek?

Dostávejte emailem nové!

Pravidelně pro vás překládáme další publikované tipy dr. Laury. Zaregistrujte se k jejich odběru!